3-θέσιο Ολοήμερο Δημοτικό Σχολείο Αγίου Θωμά, Δήμου Ιεράς Πόλεως Μεσολογγίου

Τα σχολείο μας:

• Ιδρύθηκε το έτος 1930.

• Τα έτη 1932, 1952,1968 και 1992 προστέθηκαν και από μια αίθουσα.

• Είναι ένα κτίριο, παλαιάς μεν  κατασκευής, πλινθόκτιστο,  καλοδιατηρημένο δε και καλοσυντηρημένο.

• Χαρακτηρίζεται ως  αρχιτεκτονική πρότυπη κατασκευή παρελθόντων ετών .

ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ:

1. Λειτουργεί ως τριθέσιο.

2. Είναι ολοήμερο.

3. Οι αίθουσες διδασκαλίας διαθέτουν ηλεκτρονικούς υπολογιστές.

4. Υπάρχει και αίθουσα υπολογιστών για το ολοήμερο τμήμα και όχι μόνο.

5. Όλοι οι υπολογιστές ανήκουν στο εσωτερικό δίκτυο.

6. Ο server είναι στο γραφείο του σχολέιου, οπου χρησιμοποιείται και στη διοικητική του υποστήριξη.

7. Όλοι οι μαθητές καθημερινά χρησιμοποιούν του η-υ.

Το Σχολείο μας βρίσκεται μέσα σε καταπράσινο χώρο και έκταση, στο Δημοτικό Διαμέρισμα Αγίου Θωμά του Δήμου Ιεράς Πόλεως Μεσολογγίου, στην οποία είναι προάστιο. Η κύρια ασχολία των κατοίκων είναι η κάθε είδους εργασία ελαιοπαραγωγής. Δηλαδή: καλλιέργεια δενδρυλλίων, συλλογή ελαιοκάρπων, παραγωγή ελαιόλαδου, ελαιοτριβεία, τυποποίηση λαδιού, εμπορία ελαιοκάρπων και άλλες συναφείς. Έτσι η διαμόρφωση του τόπου από φυσικής άποψης αλλά και ασχολιών των κατοίκων έχει ως αποτέλεσμα τη διασπορά των κατοικιών και τη δημιουργία αποστάσεων πρόσβασης στο σχολείο για τους μαθητές. Συνέπεια αυτού είναι η μίσθωση από τη νομαρχία αυτοκινήτων για τη μεταφορά των μαθητών. Επίσης, αυτό συν το γεγονός ότι κάποιοι κάτοικοι εργάζονται ως έμποροι ή υπάλληλοι αλλά και κάποιων αντιλήψεων, πολλοί μαθητές της περιοχής μας μεταφέρονται σε πολυθέσια σχολεία της πόλης του Μεσολογγίου υστερώντας το δυναμικό από το σχολείο του τόπου τους.